Lessons & Pricing

Please contact us with you specific requirements as prices will vary depending on what you would like to cook, and how long a lesson you would like. You may want an hour after work, you may want a whole day. You may want just one session, or a programme of 10 lessons. At Cooks in Your Kitchen we will aim to put together a programme that will suit both your requirements and your budget!

As an indication of price, the following popular packages have been put together.

Group Classes

Held at our facility in Parkside, customers bring their thermal cooking machines along and spend the class cooking a selection of dishes.  Ingredients lists are provided, and customers take home all food they prepare.

3 hour class (hands on) – $75pp 

2 hour class (hands on) – $50pp 

Private Classes

2 to 2½ hour session (time to cook up to 3 dishes)

This class is a great idea if you would like to learn specific dishes, or need a customised menu for allergies or intolerances – or you are unable to come to group classes due to your schedule.

1 lesson

2 lessons

3 lessons

4 lessons

1 to 2 people

$125

$225

$330

$400

 

A day in the kitchen

time 10:30am to 2:30pm

 

1 lesson

2 lessons

3 lessons

4 lessons

1 to 2 people

$300

$550

$800

$1000

 

Hens Night / Special Occasion Cooking Class – 4 hours

up to 10 people $400 + $35 per person for each person over 10 (ingredients not included)

Choose from a 3-5 course meal, chocolate/dessert indulgence, finger food, plus more – all developed individually to suit your needs

For an additional fee – Cooks In Your Kitchen will also negotiate staying on to help present and serve food prepared

 

A Cook In Your Kitchen

For that time when you just want someone to help you out…

$200 for 2.5 hours plus $50 per hour thereafter

Corporate cooking demonstrations and tastings $500 plus ingredients

 

Gift Certificates are also available on request

Please note that the size of your kitchen may determine how many people can be involved in the lesson.

Lesson price does not include the cost of ingredients. Each customer will be given a shopping list of ingredients needed to be purchased for their lesson.

Payments through Pay Pal will incur a $5 processing fee

Lessons held outside of the Adelaide metro area will incur a travel surcharge dependent on the distance and time needed to travel